„S láskou…“ nejste sami, vzkazuje fotograf i do Litoměřic

Litoměřice – Několik desítek fotografií Jindřicha Štreita s hospicovou tematikou obsahuje putovní výstava v litoměřické Galerii Gotické dvojče nazvaná „S láskou…“. Ve spolupráci s Kulturním centrem Řehlovice ji připravil Hospic sv. Štěpána, který si letos připomíná 20 let svého vzniku.

Výstava, která měla před časem svou premiéru v Olomouci, je první ‚pokovidovou‘ akcí galerie. O středeční vernisáž byl velký zájem, a tak se úvod odehrál na dvoře před výstavní síní. Návštěvníky přivítala galeristka Lenka Holíková a Monika Marková, ředitelka litoměřického hospice. O tvorbě a přístupu autora k nelehkému tématu promluvil fotograf, redaktor a Štreitův přítel Miroslav Zimmer. Připomněl, že soubor fotografií připravil autor ve spolupráci s olomouckým mobilním hospicem „Nejste sami“, se záměrem upozornit na význam paliativní péče a pomoci hospici v jeho začátcích.

Jindřich Štreit, který 5.září oslaví své 75.narozeniny, patří ke světové špičce v oblasti dokumentární sociálně zaměřené fotografie. Proslul svými cykly ze života na venkově, v továrnách, koncepčně se věnuje závažným tématům, např. o lidech drogově závislých, handicapovaných, nevidomých, o vězních, seniorech, cizincích i o lidech bez domova. Má za sebou více než 1300 výstav u nás i ve světě, vydal řadu knih, natočeny o něm byly čtyři filmové dokumenty. V Litoměřicích vystavoval Štreit v roce 2018,  o rok později pak i v Lovosicích. 

V emočně silném obrazovém souboru „S láskou…“ je vlastně každá z fotografií částí příběhu lidí na sklonku života, jejich blízkých i těch, kteří mobilní hospicovou péči poskytují.  „Musím říct, že bez pochopení všech, kteří nás vlastně pustili do svých životů, by tento dokument nevznikl,“ vzkazuje ke snímkům a k výstavě autor, který se z litoměřické vernisáže omluvil kvůli povinnostem na Letní filmové škole v Uherském Hradišti. Výstava v Gotickém dvojčeti potrvá do 18. září.

Autor textu a fotografií: Miroslav Zimmer

- Naši partneři -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -

Nejsledovanější v týdnu

00:02:06

ÚŠTĚK: Sezónu na jezeře Chmelař zahájila také Ilona Csáková

VIDEO: Letní sezóna v Úštěku na jezeře Chmelař už...
00:02:35

SULEJOVICE: Obec otevřela unikátní Muzeum cihel

VIDEO: V Sulejovicích na Litoměřicku bylo slavnostně uvedeno do...
00:02:21

LITOMĚŘICE: Zahrada orchestrů ZUŠ měla letos i hudební překvapení z USA

VIDEO: Tradiční hudební seriál Zahrada orchestrů, který pořádá litoměřická...

Starosta přivítal mladé vítěze krajského přeboru

LITOMĚŘICE - Mladší žáci FK Litoměřicko dokázali v této sezoně...
00:01:50

KLAPÝ: Víkend otevřených zahrad nabídl i výstavu exotického ptactva

VIDEO: V rámci Víkendu otevřených zahrad mohli lidé letos...

Další kulturní zprávy

00:01:45

ŘEPNICE: Děti ze ZŠ Sady Pionýrů vyrazily do psího útulku

VIDEO: Děti ze Základní školy Sady Pionýrů v Lovosicích...
00:01:50

KLAPÝ: Víkend otevřených zahrad nabídl i výstavu exotického ptactva

VIDEO: V rámci Víkendu otevřených zahrad mohli lidé letos...

Starosta přivítal mladé vítěze krajského přeboru

LITOMĚŘICE - Mladší žáci FK Litoměřicko dokázali v této sezoně...
00:01:43

LITOMĚŘICE: Bobíkův rodinný piknik bavil malé i velké na Střeleckém ostrově

VIDEO: Dům dětí a mládeže Rozmarýn Litoměřice a Bohušovická...
00:02:35

SULEJOVICE: Obec otevřela unikátní Muzeum cihel

VIDEO: V Sulejovicích na Litoměřicku bylo slavnostně uvedeno do...

Oblíbené kategorie