Neděle, 22 června, 2025
31 C
Litoměřice

Litoměřičané loni do speciálních kontejnerů odevzdali 114 tun oblečení a obuvi

Litoměřice – V roce 2020 vytvořili Litoměřičané rekord ve využití kontejnerů charitativně ekologického projektu KlokTex. Ten je zaměřen na sběr použitelného textilu a obuvi a podporu charitativních organizací pro děti i dospělé.

Celkem občané vloni odevzdali k dalšímu využití přes 114 tun věcí (2019 – 86 tun, 2018 – 76 tun).

„Textil je důležitý odevzdat čistý a suchý zabalený v obalu pro zachování čistoty. Svoz se realizuje na základě inteligentního systému, kdy je v každém kontejneru umístěno čidlo, pomocí něhož je online zaznamenaná naplněnost. Díky tomu se svozy optimalizují,“ vysvětlila Kristýna Slabochová, referentka Odboru životního prostředí Městského úřadu v Litoměřicích.

Darovaný textil je následně tříděn na použitelný a nepoužitelný. Použitelné oblečení je dále roztříděno na sortiment a předáváno dle aktuální potřeby do charitativních organizacích po celé ČR, v čele s Fondem ohrožených dětí (FOD) Klokánek, kterému KlokTex významně pomáhá i finančně.

Oblečení a obuv, které nenajdou uplatnění v ČR dále putují do zemí třetího světa. „Vhazovat je možné i děravý textil, který však musí být čistý a suchý. Zpracováván je pro průmyslové využití zejména pro výrobu čistících hadrů. S KlokTexem dáváte oděvu druhou šanci a můžete pomoci těm, kteří to potřebují,“ upřesnila Kristýna Slabochová.

Projekt KlokTex podporuje především FOD Klokánek. Z každého použitelného kilogramu odevzdaného materiálu do kontejneru označeným logem Klokánek totiž putuje jedna koruna na účet FOD. Dále projekt podporuje například organizace SOS dětské světničky, Charitu, Český červený kříž nebo Naději.

Místa s kontejnery na textil v Litoměřicích si můžete prohlédnout v mapové aplikaci na stránkách města www.litomerice.cz. Konkrétně se nacházejí v ulicích Alfonse Muchy, Družstevní, Dukelská (křižovatka s Bojskou), Havlíčkova (křižovatka s Nezvalovou), Marie Majerové (u Penny Marketu), Nerudova (křižovatka se Sokolovskou), Seifertova, Sovova (u kina Máj), Stránského (u Luny), Třebízského, U Stadionu (u 6. ZŠ), na Vojtěšském náměstí a ve sběrném dvoru v Nerudově ulici.

Toto je tisková zpráva města Litoměřice.

Autor: Radim Tuček

- Naši partneři -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!
- Naši partneři -

Nejsledovanější v týdnu

Libuše Svobodová oslavila 100. narozeniny. Gratulovalo jí i město Terezín

TEREZÍN - V SeniorCentru SeneCura Terezín měli tu čest...

SLOUP V ČECHÁCH: Mateřské školky z Travčic a Velkých Žernosek na ozdravném pobytu

VIDEO: Mateřská škola Velké Žernoseky vyrazila na ozdravný pobyt...

SKALICE: Domov sociální péče Skalice oslavil 70 let

VIDEO: Domov sociální péče Skalice má už sedmdesát let....

Zastupitelé Lovosic schválili záměr odkupu hotelu Lev

Lovosice - Zastupitelstvo města na svém červnovém zasedání schválilo...

ROUDNICE N. L.: 8. Roudnický ples byl opět oslavou tance

VIDEO: Taneční agentura Dance Arts Agency uspořádala svůj již...

Další zprávy

ČÍŽKOVICE: 26. Závod horských kol v areálu cementárny hostil zhruba 100 cyklistů

VIDEO: Na parkovišti před cementárnou v Čížkovicích v sobotu...

Chovatelské dny na výstavišti jsou v plném proudu!

LITOMĚŘICE - Milovníci zvířat, zemědělství i tradičního řemesla si...

LITOMĚŘICE: Zahradní slavnost Charity ve sv. Zdislavě

VIDEO: Charita Litoměřice uspořádala na zahradě Charitního domova sv....

LITOMĚŘICE: Festival 50 let Pánů kluků láká na besedu s herci, výstavu kostýmů a mnoho dalšího

VIDEO: V Litoměřicích dnes odstartoval třídenní festival nazvaný 50 let...

Kam o víkendu na Litoměřicku

LITOMĚŘICKO - První letní víkend klepe na dveře a...

LITOMĚŘICE: Festival Original Emotions vyzdobil město zářivými graffiti

VIDEO: Litoměřice hostily v pátek 13. června festival Original...

Oblíbené kategorie