ÚSTÍ NAD LABEM – Dopravní policisté v Ústeckém kraji bijí na poplach. Stále častěji totiž musí řešit nehody, jejichž viníky jsou řidiči elektrických koloběžek. Jeden z posledních vážných případů se odehrál v Pařížské ulici v centru Ústí nad Labem, kde teprve osmnáctiletý mladík na chodníku zezadu smetl starší ženu.
K nehodě došlo v polovině května kolem půl jedenácté dopoledne. Mladý řidič jel na elektrické koloběžce Xiaomi Electric Scooter 4 po chodníku ve stejném směru, kterým procházela pětaosmdesátiletá seniorka.
„Podle dosavadních zjištění mladík nestačil včas zareagovat a do seniorky zezadu narazil. Následkem střetu žena upadla na zem a utrpěla zranění v oblasti pánve,“ uvedla k případu policejní mluvčí Veronika Hyšplerová.
Na místo musela okamžitě vyjet zdravotnická záchranná služba. Zdravotníci zraněnou ženu po prvotním ošetření na místě převezli do ústecké Masarykovy nemocnice. Policisté u osmnáctiletého koloběžkáře provedli dechovou zkoušku na alkohol, ta však vyšla s negativním výsledkem.
Chodník patří chodcům, připomíná policie
Tento případ podle policistů jasně demonstruje rizika, která s sebou nese nelegální jízda koloběžek po chodnících. Chodci, a zejména ti starší nebo děti, mohou kdykoliv nečekaně změnit směr chůze nebo zastavit. Pokud se v jejich těsné blízkosti pohybuje rychle jedoucí stroj, fatální střet je otázkou vteřiny.
Dopravní policisté se proto v Ústeckém kraji v rámci preventivních akcí na koloběžkáře intenzivně zaměřují. Mnozí z nich totiž vůbec netuší, že legislativa na ně nahlíží jako na cyklisty a na chodník s elektrokoloběžkou zkrátka nesmí.
„Policisté při kontrolách zjišťují zejména jízdu po chodnících, nepřiměřenou rychlost, ale také používání mobilního telefonu za jízdy,“ doplňuje Hyšplerová s tím, že za podobné prohřešky hrozí hříšníkům pokuty v řádu tisíců až desítek tisíc korun. Mnohem horší než finanční postih jsou ale trvalé následky na zdraví, které mohou nezodpovědní jezdci způsobit těm nejzranitelnějším.
Zdroj: PČR



