Rekonstrukce je náročný úkon. A to nejen s partou řemeslníků, ale o to více, když si ji děláte sami. Proto je dobré nezapomínat nejen na předepsané vlastnosti používaných materiálů a postupů, ale také na svou vlastní bezpečnost.
Abyste se vám nestal úraz je potřeba myslet především na vhodné pracovní oděvy, například pracovní boty pro bezpečnost Strauss. Ale také, aby byla vaše ochrana zvýšena kvalitními nástroji, byla na nich pravidelně prováděna údržba a vy jste mysleli nejen na zdar stavby, ale také sami na sebe.
Jaké ochranné prostředky použít?
Než začnete s rekonstrukcí, je potřeba se vhodně vybavit. A to nejen potřebným nářadím, ale také ochrannými pomůckami. A to například vhodným pracovním oděvem z tuhé látky, pracovními rukavicemi, obličejovým štítem. Neměly by vám chybět ani ochranné brýle, pro práci se zdivem nebo na půdě, kde hrozí možnost úrazu hlavy, přilba, a do prašného prostředí respirátor. A pokud vám vadí hluk a čeká vás například práce s bouracím kladivem, můžete užít také špunty do uší. Samozřejmostí jsou pevné pracovní vyšší boty. Zajistěte si také dostatečné osvětlení pracovního prostoru.
Jak pracovní boty chrání při rekonstrukci?
Pracovní boty jsou, společně s helmou, pracovními brýlemi nebo obličejovým štítem jedny ze základních ochranných pomůcek, které vám mohou výrazně pomoci v případě obtíží. Chrání vás před úrazem a zároveň vám pomáhají držet stabilitu i protiskluzovost na všech površích. Tvrdá podrážka bot chrání chodidlo zespodu, jak před ostrými hranami, trčícími hřebíky nebo sutí, ale také před uklouznutím nebo kopnutím do něčeho tvrdého. Pevná skořepina boty chrání nohu zevniř, aby nedošlo k úrazu při pádu předmětu na nohu nebo zakopnutí.
Jak vybrat správné pracovní boty pro domácí renovaci?
Více než na barvu spíše hleďte při výběru pracovních bot na jejich vlastnosti. Jak mají tvrdou podrážku, z jakého je materiálu a jaký má vzorek. Je důležité, aby byla pevná, protiskluzová a ideálně i nepromokavá, pokud pracujete například s chemikáliemi. Dbejte na to, aby vám přesně seděla na noze, obemykala kotník, který nejvíce trpí a měla vhodnou podporu klenby nohy. To vše vám zajístí, že i po hodinách práce, stání n ažebříku nebo klečení s ohnutou ploskou nohou vás nebude nic bolet.
Jak na hygienu na pracovišti?
A v druhé řadě se vám také mohou hodit praktické čistící prostředky, abyste předešli nemocem a nákaze z nehygienického prostředí, například při svačině nebo pití, a proto se vybavte mýdlem, ručníkem, ochranným krémem na popraskanou pokožku nebo opalovacím krémem. Protože pokud chytíte do nějaké oděrky infekci, několik následujících dní toho moc nezmůžete.
Musím udržovat pracoviště organizované?
Zní to trošku jako nesmysl, snažit se udržovat čistou stavbu a pracoviště rekonstrukce, ale poak je pravdou. Pokud každé nářadí bude mít své místo, budeme na jednu stranu dávat nový materiál a na druhou starý, ušetří vám to spoustu držení a omylů. A navíc to bude i bezpečnější a přehlednější, jak pro vás, tak případně pro vaše pomocníky. A předejdete tak například zakopnutí nebo pádu. Pro práci na oknech, okapech nebo střeše, používejte vždy stabilní a dobře ukotvený žebřík nebo lešení nebo úvazek, či kombinaci všeho.
Jak pracovat s elektřinou a chemikáliemi?
Při práci s elektřinou si vždy jako první věc vypněte příslušný jistič. Pokud jsou špatně popsané a nejste si jistí, jestli vypínáte ten správný, raději vypněte všechny. Úrazy elektrickým proudem jsou náročné na hojení. Mějte vždy dobře izolované nástroje a vhodné pomůcky. Pro práci s chemikáliemi také dobře větrejte a dbejte na to, abyste vždy věděli předem, jak řešit případnou nehodu (styk barvy, ředidla nebo stavebního lepidla s pokožkou, vstřik do očí apod.). Ve chvíli, kdy se to stane, již bude pozdě. Vše skladujte mimo dosah dětí a zdroje tepla, ohně.
Rekonstrukce svépomocí
Mít tak skvělý projekt, jako rekonstrukci je sen každého kutila. Ale nezapomeňte na potřebné znalosti, ochranné pomůcky a materiál i nářadí. To vše zajistí, aby se z toho stal skutečně jedinečný projekt, nikoli trápení nebo zdroj nepříjemností. Užijte si celý proces a věnujte u toho čas nejen stavbě, ale také sami sobě. A je v pořádku si s něčím nevědět rady, takže než abyste se o to pokoušeli například s pomocí videa sami, zavolejte si raději odborníka.
Zdroj ilustračního fota: pexels.com