Nájemné v městských bytech od února podraží

Litoměřice Rostoucí náklady na údržbu a opravy domů s městskými byty a skutečnost, že stávající výše nájemného je nižší než komerční nájmy. To jsou hlavní důvody dvacetiprocentního navýšení nájmů v městských bytech s platností od 1. února 2024 schváleného radou města.

Místostarosta Jiří Adámek připomněl, že město ke zvýšení nájemného přistupuje po čtyřech letech, a to pouze v rozsahu, který mu umožňuje zákon.

„Město nemůže dlouhodobě sanovat vysoké náklady na údržbu a správu bytů z městského rozpočtu. Přesto i po navýšení zůstane nájemné v městských bytech nižší než v případě komerčních pronájmů bytů a v příštích třech letech se zvyšovat nebude,“ konstatoval místostarosta.

Nová výše nájemného za jeden metr čtvereční se od února bude pohybovat od 90 do 114 korun měsíčně v závislosti na lokalitě. Radnice v současné době spravuje zhruba stovku bytů. Jen loni vynaložil odbor správy nemovitého majetku částku zhruba 7,3 milionu korun za různé opravy bytů či společných částí bytových domů.

Dalších přibližně 2,5 milionu investoval do oprav takzvaných seniorských bytů, jichž se však 20% navýšení nájemného netýká. V bytech vybudovaných v rámci podporovaného pečovatelského bydlení v ulici Kosmonautů je výše nájemného stanovena a měněna rozhodnutím ministerstva pro místní rozvoj. Od února příštího roku tam nájemníci měsíčně zaplatí 84,70 korun za metr čtvereční. V seniorských bytech v ulicích Švermova a Kosmonautů, bytech v bývalém DPS ve Velké Krajské, ve školnických bytech, bytech využívaných handicapovanými osobami či v bytech poskytnutým neziskovým organizacím bude výše nájemného po úpravě 78 korun za metr čtvereční měsíčně.

Rozhodnutí radních týkající se nájemného v městských bytech dále ruší stávající slevy a úpravy nájemného včetně cenových stropů. Platit bude pouze ujednání týkající se možného snížení nájemného o 20 procent pro osaměle žijící seniory pobírající starobní důchod, pokud však nejsou dlužníky města, a nájemné, včetně nákladů na zařizovací předměty, přesáhne 50 procent jejich příjmů.

Dále platí také ujednání o snížení nájemného handicapovaným lidem či lidem s těžkým zdravotním postižením (invalidita III. stupně) samostatně žijících, pro které je invalidní důchod jediným příjmem, a u kterých výše nájmu, včetně nákladů na zařizovací předměty, přesáhne 50 procent jejich příjmů. Tyto osoby hradí stejné nájemné jako v seniorských bytech.  

Autor: Michaela Rozsypalová

Tisková zpráva města Litoměřice.

- Naši partneři -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -

Nejsledovanější v týdnu

00:02:26

LOVOSICE: Centrum sociální pomoci Litoměřice oslavilo 50 let

VIDEO: Centrum sociální pomoci Litoměřice funguje už půl století....
00:02:27

ROUDNICE N. L.: 14. Roudnický košt představil česká vína

VIDEO: Zámecký park v Roudnici nad Labem hostil další...

Kriminalisté na Lovosicku utnuli distribuci pervitinu. Dealerovi recidivistovi hrozí až 10 let

LITOMĚŘICKO – Lovosicko přišlo o dalšího distributora drog. Litoměřickým...

Velké personální změny v lovosickém školství: ZŠ Sady pionýrů i gymnázium mají nové vedení

LOVOSICE: Školní rok 2026/2027 přinese pro dvě významné vzdělávací...

Další zprávy

00:02:43

LITOMĚŘICE: Do komunálních voleb letos půjde i nové uskupení TEAM

VIDEO: Do letošních komunálních voleb, které proběhnou 9. a...
00:01:50

KLAPÝ: Víkend otevřených zahrad nabídl i výstavu exotického ptactva

VIDEO: V rámci Víkendu otevřených zahrad mohli lidé letos...

Starosta přivítal mladé vítěze krajského přeboru

LITOMĚŘICE - Mladší žáci FK Litoměřicko dokázali v této sezoně...
00:02:42

LOVOSICE: V Lovosicích prodávají zasíťované parcely

VIDEO: Zastupitelé města Lovosice schválili záměr prodeje devíti stavebních...
00:01:43

LITOMĚŘICE: Bobíkův rodinný piknik bavil malé i velké na Střeleckém ostrově

VIDEO: Dům dětí a mládeže Rozmarýn Litoměřice a Bohušovická...
00:03:53

LOVOSICE: Lovosice slavnostně spustily nový přívoz Agnes

VIDEO: V pátek 19. června byl slavnostně zahájen provoz...

Oblíbené kategorie