Pátek, 13 června, 2025
18 C
Litoměřice

Obrazy Václava Lamra v Podřipském muzeu už od 8. července

Roudnice nad Labem – Od 8. července do konce roku 2022 bude v roudnickém Podřipském muzeu probíhat výstava obrazů malíře Václava Lamra. Zahájení proběhne v podobě slavnostní vernisáže (8. 7. 2022 v 17 hodin), na které bude hlavním hostem paní Marie Lamrová – manželka již bohužel nedávno zesnulého umělce.

Hlavními tématy výstavy je lidská spiritualita. Václav Lamr čerpal ze zdrojů židovsko-křesťanských, které ovlivnily jeho prožívání života, tvorby a utváření vztahů k jednotlivcům okolo něho, k vlastní rodině a dalším společenským skupinám.

Obrazy autora byly vystavovány nejen v křesťanských centrech a synagogách, ale i v městských muzejích a galerijích v ČR a v zahraničí /USA, Anglii, Francii, Německu, Rakousku, Holandsku, Norsku a Polsku/ a akademické půdě Teologické fakulty v Košicích v rámci Festivalu sakrálního umění. Jeho díla jsou také součástí zahraničních soukromých sbírek.

Život Václava Lamra zavál do různých nejen pracovních, ale i duchovních sfér které byly zcela jistě nevyčerpatelnými zdroji inspirace pro rozvinutou tvorbu. Následující řádky přinášejí jen velmi stručný úryvek z bohatého života oduševnělého umělce. Václav Lamr byl rodákem z Litovle, absolvoval uměleckoprůmyslovou školu v Brně obor malířské techniky a malba v architektuře (1961-1964). Později pracoval jako štukatér v uměleckých řemeslech, divadelní výtvarník, arteterapeut, ošetřovatel na psychiatrii v Želivu a ošetřovatel tělesně postižených v Habrovanech. S manželkou Marií společně žili od roku 1979 v Praze. Měli spolu dva syny, Kristiána a Davida.

Před rokem 1968, v době myšlenkového a společenského uvolnění, vystavoval na samostatných a kolektivních výstavách nastupující generace výtvarníků a pořádal literární večery vlastní poezie v Brně a v Praze. Byl zván i do zahraničí, ale tento vývoj přerušila okupace v srpnu 1968. Od roku 1970, po událostech, které ho orientovaly ke křesťanským hodnotám, zanechal na deset let uměleckou dráhu a zabýval se plně křesťanskou misijní činností.  Při práci v romských osadách na Slovensku získal materiál pro ilustrace několika knih a knih dvou romských básníků a romského překladu Janova evangelia.

S manželkou Marií založil misijní sdružení Christ Art Mission (CAM), které sloužilo k šíření křesťanských hodnot uměleckými formami zasahujícími až do politické sféry skrze Fórum angažovaných křesťanů. Zde svou kreativní tvorbou bilboardů, plakátů a formou přednášek přispíval k evangelizaci. V posledních letech se zaměřoval na aktualizaci duchovního odkazu české reformace.

Autoři: Irena Trefná, Marie Lamrová

- Naši partneři -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!
- Naši partneři -

Nejsledovanější v týdnu

00:03:26

LITOMĚŘICE: Letní slavnost v Domově U Trati se vydařila

VIDEO: V Domově U Trati, který provozuje Centrum sociální...

Fotogalerie: V Litoměřicích začaly Hasičské slavnosti, dorazil i prezident Petr Pavel

Litoměřice - Hasičské slavnosti 2025 na výstavišti Zahrada Čech...
00:02:44

ZAHOŘANY: V kostele Nejsvětější Trojice poprvé zpívalo a hrálo Kemel trio

VIDEO: Kostel Nejsvětější Trojice v Zahořanech hostil další parádní...

Svatojánská pouť v Polepech nabídne bohatý program zdarma!

Srdečně vás zveme na Svatojánskou pouť, která se uskuteční...

Kam o víkendu na Litoměřicku

První červnový týden se blíží ke konci, ale ještě...

Další kulturní zprávy

LITOMĚŘICE: Na parkánu Severočeské galerie začala výstava soch Petra Císařovského

VIDEO: Vytržení. To je název nové výstavy, která před...

V Úštěku v sobotu začne výstava Emmy a Báry Srncových

Úštěk – V Café Galerii Úštěk začne v sobotu 14. června...

ROUDNICE N. L.: 17. Galerijní noc se zahájením výstavy O času a vodě

VIDEO: 1​7. ročník úspěšné akce Galerijní noc, která se...

Na Hasičských slavnostech bylo i „České Švýcarsko v plamenech“

VIDEO: Před několika dny ukončené Hasičské slavnosti Litoměřice, kterých...
00:02:48

LOVOSICE: Festival Hašmar se do lesoparku Osmička vrátil už po třicáté

VIDEO: První červnový víkend patřil v Lovosicích Hašmaru. Festival folku,...
00:04:24

ŠTĚTÍ: Severočeská harmonie Štětí oslavila 80 let velkým koncertem

VIDEO: Severočeská harmonie Štětí oslavila 80. výročí od svého...

Oblíbené kategorie