Lidé diskutovali v litoměřické knihovně o kultuře ve městě

V Městské knihovně K. H. Máchy v Litoměřicích proběhla v úterý 17. února beseda na téma Město a kultura. Zhruba dvě a půl hodiny povídání seznámily několik desítek účastníků především s principy organizace kulturních akcí a vztahu městských institucí k nezávislým kulturním subjektům.

Moderátor Lukáš Fíla v úvodu setkání, které v rámci svých pravidelných pořadů organizuje iniciativa Litoměřice aktivně, vyjádřil přání věnovat se v průběhu večera zejména nezávislé a občanské kultuře, kterou ve městě vytvářejí většinou organizace a jednotlivci ve svém volném čase. Proto také na besedu nebyli výslovně přizváni zástupci města nebo Městských kulturních zařízení. Beseda byla ovšem zcela otevřená a nakonec se ukázalo, že právě vztah oficiálních městských kulturních činitelů a jejich přístup k občanskému kulturnímu dění přítomné nejvíce zajímá.

Na místě byli, kromě organizátorů kulturních akcí, umělců a tvůrců či zájemců o kulturu, přítomni rovněž zástupci kulturní komise města. Z debaty tedy vzešlo několik zajímavých podnětů, kterými by se v rámci svých jednání mohla kulturní komise zabývat. V první řadě se prakticky všichni přítomní shodli, že by bylo dobré pořádat setkání činitelů oficiální a nezávislé kultury pravidelně a ideálně z iniciativy města. Akce by se měly dostatečně propagovat, aby se jich zúčastnilo co nejvíce subjektů a nápadů na zkvalitnění kulturního dění ve městě tak bylo co nejvíce.

Pravidla pro spolupráci s městem jsou někdy matoucí

Přítomní diskutovali rovněž určité potíže ve stanovených pravidlech pro propagaci akcí městem včetně výlepu plakátů, televizních upoutávek v infocentru, užití městského vizuálu apod. Stejně jako v případě stávajících i případných nových možností využití městských interiérů či exteriérů pro pořádání kulturních akcí by bylo dobré stanovit jasná pravidla, jak v takové agendě postupovat. V podobném duchu by rovněž mnozí uvítali pořízení festivalového mobiliáře (stany, sety, odpadkové koše aj.), který by se za předem stanovených pravidel mohl od města zapůjčit.

Zhruba půlhodina besedy byla věnována také absenci uceleného a funkčního propagačního systému kultury ve městě, který by zahrnoval oficiální městské akce a zároveň co nejširší nabídku událostí nezávislých subjektů. Elektronický systém, který by zval přehledně na kulturu místní, ale i turisty a návštěvníky z jiných měst, by mohl zároveň sloužit jako efektivní databáze pořadatelů a spolupracovníků v oblasti kultury (zvukařů, umělců, technických pracovníků apod.). Při kontrolované registraci by do systému mohli přispívat zájemci mimo městské organizace.

V obecné rovině se dá říci, že dle účastníků besedy zůstává městem naplno nevyužit potenciál nezávislých kulturních činitelů v Litoměřicích. Spoluúčast těchto subjektů na akcích financovaných městem mimo dotační programy by mohla zásadním způsobem zpestřit kulturní nabídku v Litoměřicích a na besedě, jako byla ta v knihovně, by si tolik lidí nestěžovalo, že je oficiální kultura ve městě zaměřená pouze na mainstream a téměř pomíjí alternativní a subkulturní žánry.

Foto: Knihovna K. H. Máchy

- Naši partneři -

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Naši partneři -

Nejsledovanější v týdnu

Jak ukončit milovaný projekt a začít znovu? Nová litoměřická talk show přivítá Petru Dostalovou

LITOMĚŘICE – Pamatujete si na Fér kafe, férové snídaně...
00:03:16

VELKÉ ŽERNOSEKY: Žernosecký košt slavil plnoletost

VIDEO: Ve Velkých Žernosekách teklo víno proudem. V Kulturním...

BUBLINKY FEST už podruhé v Litoměřicích

Litoměřice – Už podruhé se v Litoměřicích uskuteční degustace těch...
00:02:36

LITOMĚŘICE: Deváťáci se na Zahradě Čech seznámili s IZS

VIDEO: Do života bez karambolu. To je název akce,...

DDM Rozmarýn spustil zápisy do kroužků na nový školní rok. S přihlášením neotálejte, místa rychle mizí

LITOMĚŘICE – Máte doma malého sportovce, nadšeného výtvarníka, talentovanou...

Další kulturní zprávy

00:02:30

TŘEBENICE: V zahradě Muzea českého granátu hrál a zpíval Felix Slováček mladší

VIDEO: Mimořádnou kulturní událost má za sebou město Třebenice....
00:02:49

Spolek žen Úštěka pořádá Dětský den na farmě

Úštěk – Na hrázi jezera Chmelař v Úštěku (za železničním...

Hákův parní pivovar pořádá poslední narozeninovou exkurzi

Mlékojedy – Hákův parní pivovar v Mlékojedech Vás v neděli 31....
00:03:03

LITOMĚŘICE: Za krásného počasí proběhla Litoměřická muzejní noc

VIDEO: V pátek 22. května a následné sobotní dopoledne...

Nová výstava Kraj bez kraje propojí současné umění s prostorem barokního kostela

LITOMĚŘICE: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích připravila v...

Oblíbené kategorie